Alergeny ve stravě

Vážení rodiče,
Dne 13. 12. 2014 nabývá účinnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Podle něho se musí každý spotřebitel dozvědět, zda se v nabízené potravině nebo pokrmu vyskytují alergeny.

Vysvětlení:

Alergeny jsou přirozeně vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o poruchu imunity.

Projevy alergické reakce:

Kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče - to je výčet relativně mírné reakce.

Značení alergenů je pouze informační požadavek. Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků Tuto skutečnost si musí každý strávník uhlídat. Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě. Jídelna má pouze funkci informační tak, jako každý výrobce.

Značení alergenů na jídelním lístku:

Každý alergen má přidělené po celé Evropě stejné číslo 1 - 14 (viz seznam alergenů). Na jídelním lístku se vám nově objeví číslo, který alergen nabízená potravina nebo pokrm obsahuje.

SEZNAM ALERGENŮ

1. OBILOVINY OBSAHUJÍCÍ LEPEK /pšenice žito, ječmen, oves nebo výrobky z nich/
  2. KORÝŠI (výrobky z nich)
  3. VEJCE (výrobky z nich)
  4. RYBY (výrobky z nich)
  5. PODZEMNICE OLEJNÁ /ARAŠÍDY/ (výrobky z nich)
  6. SOJOVÉ BOBY /SÓJA/ (výrobky z nich)
  7. MLÉKO (výrobky z něj)
  8. SKOŘÁPKOVÉ PLODY (mandle, lískové ořechy,vlašské ořech, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich)
  9. CELER (výrobky z něj)
  10. HOŘČICE (výrobky z ní)
  11. SEZAMOVÁ SEMENA (výrobky z nich)
  12. OXID SIŘIČITÝ A SIŘIČITANY v koncentracích vyšších 10mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2
  13. VLČÍ BOB /LUPINA/ (výrobky z něj)
  14. MĚKKÝŠI (výrobky z nich)

Petra Humpolová,
vedoucí školní jídelny

Svátek má Jaroslav

• Světový den grafiky

Zítra má svátek Vlastislav

• Mezinárodní den smutku
  • Mezinárodní den pro bezpečnost a zdraví při práci

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.