Svatý Martin v 1. třídě

Prvňáčci se proměnili ve třídu plnou zdatných pekaříčků - v průběhu týdne předcházejícího svátku svatého Martina si mimo jiných aktivit určených k seznámení s tímto dnem a tradicemi s ním spjatými vyzkoušeli také přípravu a hlavně ochutnávku svatomartinských rohlíčků.

Prvňáčci se do práce pustili s vervou a nadšením, odvážně oddělovali žloutky od bílků (s většími či menšími úspěchy), odměřovali tekutinu (velmi zodpovědně, přesně), bojovali s hnětačem (a že to byla slušná posilovna) a úplně všichni si vyzkoušeli motání naplněných rohlíčků. Přiznávám, že místo vlastnoručně připravovaných nádivek jsme sáhli po kupované nutelle - ta totiž nikdy nezklame a chutná snad všem :-).

Přikládám fotodokumentaci a na naléhání dětí i recept - prý by si totiž rohlíčky chtěly upéci i doma.

Rohlíčky bez kynutí:

500 g hladké mouky

250 ml mléka

200 ml oleje

2 žloutky

1 droždí

trochu soli

Vypracujeme hladké těsto, je krásně elastické a pěkně se s ním pracuje. Výhodou tohoto těsta je, že se nemusí nechávat kynout, takže rovnou po uhnětení (čím déle, tím lépe) můžeme rozdělit na menší díly (tuto dávku klidně na 4 kusy), ty rozválíme na „něco jako kruh“ a nakrájíme na 6 výsečí. Do širší části každé výseče dáme lžičkou náplň a rolujeme ke špičce. Klademe na plech, potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáváme do trouby. Pečeme zhruba na 170 stupňů podle potřeby do zezlátnutí. Před podáváním pocukrujeme a pak už jen DOBROU CHUŤ!

PS.: my s dětmi dělali z dvojnásobné dávky a naporcovali jsme na krásných 48 rohlíčků.

Datum vložení: 12. 11. 2022 19:34
Datum poslední aktualizace: 13. 11. 2022 17:31

Svátek má Robert

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance
  • Světový den imunologie
  • Mezinárodní den letectví a kosmonautiky

Zítra má svátek Blahoslav

• Mezinárodní den pracoviště

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Na Petra mučedníka je dobře vysazovat zelí na pole.